ونتیلاتور (Ventilator) یا دستگاه تنفس مصنوعی، دستگاهی است که با توجه به شرایط بیمار به عمل تنفس کمک می کند و یا برای بیمارانی که قادر به تنفس نیستند، تنفس را بصورت کامل انجام می دهد.

اورژانس

دستگاه به نحوی طراحی شده است تا هوای قابل تنفس (در صورت نیاز هوا با درصد اکسیژن بیشتر) را به داخل ریه ها بفرستد و سپس دی اکسید کربن را از ریه ها خارج کند. از ونتیلاتورها به صورت عمده در بخش های مراقبت ویژه، بخش اورژانس و بیهوشی استفاده می شود. نوعی از ونتیلاتور به نام ونتیلاتور پرتابل نیز برای استفاده در آمبولانس، همچنین در شرایط بحرانی، مناطق صنعتی، بیمارستان صحرایی و مکان های امدادی بدون تجهیزات پیشرفته و همچنین در بالگرد و هواپیما آمبولانس مورد استفاده قرار می گیرد.

 بالگرد و هواپیما آمبولانس

ونتیلاتور پرتابل ونتیلاتوری است که معمولاً برای بیمارانی که دچار مشکلات تنفسی کوتاه مدت شده اند و یا دسترسی به آنها مشکل است، استفاده می شود مانند حوادث رانندگی و یا مجروحان جنگی و بسیاری از موارد اورژانسی.

ونتیلاتور

همچنین ونتیلاتورهای پرتابل می توانند از ملزومات بسیاری از اماکن مانند مدارس، دانشگاه ها و حتی به عنوان یک ونتیلاتور پشتیبان در مواقعی که بیمارستان ها شلوغ هستند و یا امکانات کافی ندارند، باشند.